Jak zweryfikować informacje o kontrahencie?
Jeśli zastanawiasz się, gdzie można znaleźć informacje o wybranym kontrahencie, powinieneś poznać, dostępny w Polsce, system CEiDG. To źródło wszelkich danych, na temat różnego rodzaju przedsiębiorstw.
Współpraca z nowym kontrahentem może przyczynić się do rozwoju danej działalności gospodarczej, ale również może skończyć się poważnymi problemami finansowymi. Rozpoczynając ją nie należy podejmować szybkich decyzji, bez wcześniejszego sprawdzenia wszystkich danych kontrahenta. Niekiedy umieszczane są one na jego stronie internetowej. Taka przejrzystość firmy zjednuje jej partnerów biznesowych. Jeśli dane przedsiębiorstwo nie ma nic do ukrycia, to znaczy, że prowadzi otwartą politykę biznesową i można mu zaufać. Jeśli natomiast na stronie brakuje podstawowych danych, powinno budzić to wątpliwości, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów, droga egzekucji zobowiązań jest niedostępna. Warto pamiętać również, że niejednokrotnie na stronach internetowych znajdują się fikcyjne dane lub nieaktualne. Wybrane przedsiębiorstwo może także nie posiadać strony internetowej, a mimo to funkcjonować na rynku gospodarczym. Brak jej podstawowych danych powoduje nie tylko problemy z wystawieniem faktury, ale również uniemożliwia jakikolwiek kontakt z kontrahentem. Wtedy można tylko usiąść i sprawdzić wyniki rozgrywek piłkarskich, wykorzystując Betclic kod promocyjny Meczyki. Dlatego kontrolę potencjalnego klienta warto zacząć od uzyskania o nim najważniejszych informacji. Należy o tym zawsze pamiętać, decydując się na podpisanie umowy, ale również przyjmując zlecenia dostarczane mailowo (w prawie polskim taka forma jest również uważana za umowę wiążącą obie strony). Zawsze należy pamiętać o wyegzekwowaniu od kontrahenta numeru NIP i numeru telefonu. Te dane trzeba koniecznie sprawdzić przed podjęciem współpracy.
System CEiDG -sprawdzone informacje o przedsiębiorcach
Dokładne sprawdzenie kontrahenta z pomocą jego danych, powinno zawsze poprzedzać proces podpisania umowy. Każdą działalność gospodarczą, jaka jest prowadzona na terenie Polski, można znaleźć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. System ten zawiera wyszukiwarkę, w którą można wpisać dostępne dane, dotyczące wybranej firmy. Może być to jej nazwa, numer NIP lub REGON. W rejestrze znajdują się zarówno firmy jednoosobowe, jak i spółki cywilne. Można w nim znaleźć także osoby prawne i jednostki organizacyjne, bez osobowości prawnej, ale z wpisem w KRS. Jeśli dana firma nie istnieje w CEiDG, warto sprawdzić, czy jest wpisana w Krajowym Rejestrze Podmiotów Gospodarki Narodowej. To w nim znajdują się numery REGON. Zapis w każdym ze wspomnianych rejestrów powinien zawierać oprócz NIP i REGON, informacje o prowadzonej działalności gospodarczej, dane teleadresowe, numer konta bankowego a także status podatnika VAT. W tego rodzaju systemach często brakuje numerów telefonów do wybranych firm, dlatego warto wcześniej zadbać o ich uzyskanie od ich przedstawicieli.
System CEiDG to baza zweryfikowanych danych o przedsiębiorstwach, z której warto skorzystać przed podpisaniem każdej umowy z potencjalnym kontrahentem. Zapewni to bezpieczeństwo zawieranych z nim transakcji.